​טיפים והמלצות לישיבה נכונה מול המחשב במשרד

טיפים לישיבה נכונה במשרד

למעלה מ- 80% מהאוכלוסייה סובלים בשלב זה או אחר בחייהם מכאבי גב הנובעים מסיבות שונות. השיעור הגבוה של אנשים הסובלים מכאבי גב מאפיין את החברה המודרנית בה מרבית העובדים שוהים מול המחשב למשך שעות ארוכות מדי יום במהלך עבודתם במשרד. אם בעבר רוב האנשים עבדו בעבודת פיזיות שחייבו אותם להניע את הגוף, הרי כיום סביבת העבודה הממוחשבת והמכונות שהחליפו את העבודה הפיזית גורמים לכך כי מרבית העובדים אינם נעים בזמן העבודה, וכתוצאה מכך רבים סובלים מכאבי גב, ומעומסים רבים המופעלים על אזור השכמות, הצוואר, הגב התחתון ומפרקי היד והאצבעות.

ישיבה מונוטונית מול המחשב

כאמור, במקומות עבודה רבים נאלצים העובדים לשבת מול מסך המחשב שעות ארוכות. במהלך העבודה העובדים יושבים בצורה מונוטונית ובתנוחה יחסית קבועה, ראוי לציין כי תנוחת הישיבה לזמן ממושך אינה בריאותית לגוף האדם, ובמהלך העבודה מופעלים לחצים רבים על אזור הגב ומפרקי הידיים, ובמיוחד בגב התחתון, בכתפיים, בשכמות ובצוואר. התנוחה הקבועה מול מסך המחשב גורמת גם למתיחות בשרירים ולנזקים רבים ומגוונים לגידים, לרצועות, לעצבים ולמפרקי הגוף, וכתוצאה מכך רבים סובלים מכאבי גב.

תכנון ארגונומי מקצועי של סביבת העבודה

בגלל הנזקים הבריאותיים הרבים שנגרמו לעובדים בסביבה העבודה המודרנית החלו חוקרים לתכנן סביבות עבודה בריאות יותר. תכנון סביבת עבודה ארגונומית מתחיל באפיון מקצועי ובהתאמה פרטנית של עמדות המחשב למאפייני העובדים ומנהלי העסק, ובהתאמה לצורת העבודה במשרד. חשוב לציין כי אין צורך להשקיע כסף מיותר ברכישת אביזרים יקרים כמו עכברים, מקלדות ומשטחים ארגונומיים שונים, אלא יש לתכנן את סביבת העבודה כך שהעובד יזכה לנוחות מרבית, וכך יוכל גם למקסם את תפוקת העבודה שלו, ולהיעדר פחות ממקום העבודה בגלל מחלות אורתופדיות שונות ובגלל כאבי גב עזים.

טיפים לתכנון סביבת עבודה בריאה ואיכותית

יש לתכנן סביבת עבודה בהתאם למאפייני ונתוני גופו של כל עובד בחברה. עמדת מחשב כוללת שולחן, כיסא, הדום לרגליים, מחשב ומסך, מקלדת ועכבר. חשוב לרכוש שולחן עבודה שגובה המשטח העליון הוא 72-76 ס"מ. רצוי לקנות שולחן איכותי עם משטח רחב המאפשר להציב את המסך במרכז השולחן, במרחק של כ- 60 ס"מ מהעיניים. חשוב להקפיד על זווית נכונה של 60 מעלות בין המסך לשולחן. את המקלדת יש להציב מול מרכז המסך ולא בצד, חשוב לאפשר לעובד להניח את אמות ידיו על השולחן בזמן ההקלדה. את העכבר יש להציב מימן או משמאל למקלדת וחשוב לדאוג לתנועה נוחה של אמת היד, ללא הפעלת לחץ על העכבר.

בנוסף, מומלץ לרכוש כיסאות איכותיים לעמדות מחשב עם משענת אורתופדית, יש לכוון את גובה הכיסא בהתאם למימדי גופו של העובד, כך שהעובד יוכל להניח את כפות רגליו על הרצפה ולקבל תמיכה מלאה לירכיו. את משענת הכיסא יש לכוון כך שזו תעניק תמיכה מלאה לגב, במיוחד לאזור חוליות המותן. יודגש כי כיסא איכותי וישיבה נכונה יוכלו למנוע טיפול בכאבי גב הנוצרים כתוצאה מישיבה ממושכת לא נכונה. לעובדים גבוהים או נמוכים כדאי לרכוש הדום לרגליים.

לסיכום, ישיבה נכונה מול המחשב במשרד תמנע כאבי גב ובעיות בריאותיות שונות, תגביר את תפוקת העובד ותפחית משמעותית היעדרויות של העובדים כתוצאה מכאבי גב ובעיות אחרות. 

לקריאה בנושא בחירת כסאות למשרד:

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר

תגיות - כסאות משרדיים